جستجو جستجوی پیشرفته

پافشاري بر رفتاري خانمانسوز؛
چهار شنبه آخرسال، شادي بخش يا حادثه آفرين

سردار سليماني در جشنواره راهيان نور مطرح کرد؛
راهيان نور نقطه تقابل تهاجم فرهنگي و مقابله با جنگ نرم


 پافشاري بر رفتاري خانمانسوز؛
 چهار شنبه آخرسال، شادي بخش يا حادثه آفرين  

رقيه بشارت نيا:
در ايران باستان در پايان هر ماه جشن و پاي‌کوبي با نام سور مرسوم بوده‌است و از سوي ديگر چهارشنبه نزد اعراب «يوم الارباع» خوانده مي‌شد و از روزهاي شوم و نحس به‌شمار مي‌رفت و بر اين باور بودند که روزهاي نحس و شوم را بايد با عيش و شادماني گذراند تا شياطين و اجنه فرصت رخنه در وجود آدميان را نيابند.
بعضي ها هم معتقدند جشن‌ها و آيين‌هاي ايراني به همه ايرانيان تعلق داشته‌اند و دارند. بسياري از آن‌ها به دوران پيش از مهاجرت آرياييان به اين سرزمين بازمي‌گردند و خيلي از آن‌ها هرگز زرتشتي نبوده‌اند، مثل چهارشنبه سوري.
آيين آتش‌افروزي پيش از نوروز به گونه‌هاي ديگر در نزد مردمان ديگر کشورها نيز پديدار مي‌شود، آرياييان قفقاز هنوز در اين شب هفت توده آتش مي‌افروزند و از روي آن مي‌جهند بنا به آييني کهن در سوئد، شبي را که «والبوري» خوانده مي‌شود به عنوان آغاز بهار مي‌شمارند و در آن آتشي بزرگ افروخته و پيرامون آن به جشن و شادي مي‌پردازند. همچنين نمونه دوردستي از آتش‌افروزي نوروزي را در نزد مردم روستاهاي جنوب کشور روماني گزارش کرده‌اند.
مراسم قاشق زني شب چهارشنبه آخر سال
در اين رسم دختران و پسران جوان، چادري بر سر و روي خود مي‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانه دوستان و همسايگان خود مي‌روند. صاحبخانه از صداي قاشق‌هايي که به کاسه‌ها مي‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌هاي آنان آجيل چهارشنبه‌سوري، شيريني، شکلات، نقل و پول مي‌ريزد. آيين قاشق‌زني احتمالاً نشات گرفته از اين عقيده است که ارواح نيک درگذشتگان در رستاخيز آخر سال به ميان زندگان بازگشته و به شکل افرادي که رويشان پوشيده است به خانه بازماندگان سر مي‌زنند و زندگان براي يادبود و برکت به آنان هديه‌اي مي‌دهند.
فال‌گوشي و گره‌گشايي
يکي از رسم‌هاي چهارشنبه‌سوري است که در آن دختران جوان نيت مي‌کردند، پشت ديواري مي‌ايستادند و به سخن رهگذران گوش کرده و سپس با تفسير اين سخنان پاسخ نيت خود را مي‌گرفتند.
آجيل مشکل‌گشا
در گذشته پس از پايان آتش‌افروزي، اهل خانه و خويشاوندان گرد هم مي‌آمدند و آخرين دانه‌هاي نباتي، مانند: تخمه هندوانه، تخمه کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخمه خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخيره زمستان باقي‌مانده بود، روي آتش بو داده و با نمک شور مي‌کردند و مي‌خوردند. آنان بر اين باور بودند که هر کس از اين معجون بخورد، نسبت به افراد ديگر مهربان‌تر مي‌گردد و کينه و رشک از وي دور مي‌گردد. امروزه اصطلاح نمک‌گير شدن و نان و نمک کسي را خوردن و در حق وي خيانت نورزيدن، از همين باور سرچشمه گرفته‌است.
چهارشنبه آخرسال در گذشته ي، گلستان
يک شهروند گلستاني مي گويد:"شب چهارشنبه آخر سال در گلستان مراسمي خاص داشت. مردم در اين شب از زمان تاريک شدن هوا آتش کوچکي روشن مي کردند و از روي آن مي پريدند. هر خانواده کوزه اي تهيه مي کرد و در جلوي حياط منزل مي شکست. با اين آرزو که تا چهارشنبه سوري سال بعد همه اعضاي خانواده هميشه خوش باشند. بعضي ها هم يک آيينه و شانه جديد مي خريدند تا سال جديد برايشان پرمنفعت باشد. ديلمي قاشق زني را از ديگر رسوم شب چهارشنبه آخر سال مي داند و اضافه مي کند: "هر شخص با نيت بر آورده شدن حاجتش با يک کاسه مسي و يک قاش در حالي که صورتش را پوشانده بود جلوي در همسايه ها و يا فاميل مي رفت و با قاشق به روي کاسه مي کوبيد. مردم در اين شب منتظر مي شدند و مي دانستند که حتما کساني به جلوي در آنها خواهند آمد. بنابراين شکلات و آجيل آماده مي کردند تا به اين اشخاص بدهند و سر آخر هم در حقش دعا مي کردند که تا سال بعد خدا حاجت شما را برآورده کند. قاشق زن هديه ها را جمع مي کرد با اين نيت که تا سال بعد مشکل و حاجتش برآورده شود. اين سنت که جزو باور مردم شده بود به حقيقت مي پيوست و شخص به آرزويش مي رسيد." اما امروزه از اين سنت فقط آتش بازي آن بجا مانده است. آتش بازي برخي ها باعث مي شود تا عده اي دچار سوختگي و نقص عضو شوند. چقدر زيباست مراسم و سنت هاي شب چهارشنبه آخر سال، تمام و کمال انجام شود که اگر همون ها اجرا شود بسياري از کينه ها قبل از رسيدن سال نو از بين خواهد رفت اما آنچه باز مانده است فقط آتش است و بس .
رهبر معظم: مراسم چهارشنبه سوري، هيچ مبناى شرعى ندارد
با تمام صحبت هايي که براي چهارشنبه آخر سال شد از رهبر معظم انقلاب هم سوال شده است. نظر جنابعالى درباره چهارشنبه سورى چيست؟ ايشان در پاسخ به اين سوال فرمودند: علاوه بر آنکه (مراسم چهارشنبه سوري)هيچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زيادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود. برخي ار مراجع تقليد معتقدند مراسم چهارشنبه آخر سال، علاوه بر اينکه مبناي شرعي ندارد، نوعي آتش پرستي است و خواندن اشعاري مانند " زردي من از تو و سرخي تو از من" مصداق حاجت خواستن از آتش است.
38 مصدوم در چهارشنبه آخر سال
دکتر علي‌رضا کمال‌غريبي آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال گذشته را در استان گلستان 38 نفر اعلام مي کند که بسياري سرپايي درمان شده اند. اين جاي بسيار خرسندي است زيرا که آمار ها نشان مي دهد که بسياري از مردم استان گلستان فرهنگ چهار شنبه آخر سال را به خوبي درک کرده اند.
سرپرست مرکز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي گلستان مي گويد: از اين تعداد مجروح 13 نفر در گنبدکاووس، 19 نفر در گرگان، 2 نفر در علي آبادکتول، يک نفر خان ببين، يک نفر در کردکوي، يک نفر در بندرترکمن و يک نفر در بندرگز بوده است.
با توجه به تمام مسائل گفته شده بايد در نظر داشت که، کسي مخالف شادي مردم نيست. نبايد اجازه داد تا دشمنان مراسم چهارشنبه آخر سال را بد تفسير کنند ."چهارشنبه سوري" ايرانيان در سال هاي اخير با ورود ترقه ها و مواد آتش زاي خطر آفرين ، به چهارشنبه سوزي تبديل شده و از آن حالت زيباي کهن خود افتاده، شکي نيست که اين انحرافي است و بايد اصلاح شود.
اميد، که چهار شنبه آخر سال شادي بخش باشد نه حادثه آفرين
بايد تا حد امکان با تغيير نگرش و پرهيز از سياسي کردن اين مراسم، قلم را به دست منافقان و عناصر ضدانقلاب ندهيم تا با فضاي آلوده سياسي، چهره نظام مقدس جمهوري اسلامي را مخدوش نمايند و بهتر است تا ما با بستر سازي و فرهنگ سازي مناسب شرايط را در دست بگيريم و مردم را در انجام درست مراسم جشن، ياري و راهنمايي کنيم و تنها با تهديدات موجود از قبيل سوءاستفاده عناصر ضدانقلاب از اين مراسم، قاچاق موادمحترقه و درگيري‌ها و مزاحمت‌هاي موجود مبارزه کنيم و آن را وجهه همت خويش قرار دهيم. اگر مي خواهيم چهار شنبه آخر سال بهتر انجام شود مي توانيم از چند راهکار زير استفاده نماييم.
برپا كردن كنسرت هاي شادي با محوريت فرهنگي، اجتماعي چهارشنبه آخر سال، - تدارك و انجام مسابقات ورزشي و برنامه هاي تفريحي، اجتماعي در ورزشگاهها و ميادين ورزشي، اختصاص مكان مناسب و وسيع جهت انجام مراسم چهارشنبه آخر سال، در اختيار قرار دادن مواد بي خطر بجاي مواد آتش زا و پر خطر توسط مسئولان، احياء مراسم شاد و مفرح و جشن هايي كه در قديم انجام مي شده و تبعات كمتري دارد، برنامه ريزي خانواده ها و كنترل بيشتر فرزندان در اين روز، توصيه آموزش و پرورش به دانش آموزان در جهت انجام مراسم چهارشنبه سوري و جلسه با اولياء دانش آموزان و دادن هشدارها و توصيه و تاكيد رسانه ها جمعي خصوصا صدا و سيما و روزنامه ها و جرايد در اين خصوص مي تواند مفيد باشد.
اميدواريم که چهارشنبه آخر سال شادي بخش باشد نه حادثه آفرين.
انشاا...


 سردار سليماني در جشنواره راهيان نور مطرح کرد؛
 راهيان نور نقطه تقابل تهاجم فرهنگي و مقابله با جنگ نرم 

رقيه بشارت نيا
: اختتاميه اولين جشنواره ره آورد سرزمين نور استان گلستان با حضور فرماندهان، مديران دستگاه هاي دولتي اجرايي، خانواده شهدا، رسانه ها و منتخبين جشنواره و اقشار مردم در تالار فخرالدين اسد گرگاني برگزار شد.
رئيس سازمان اردويي، راهيان‌نور و گردشگري کشور در اين اختتاميه گفت:راهيان نور هديه شهدا به جوانان است. راهيان نور نقطه تقابل تهاجم فرهنگي و مقابله با جنگ نرم دشمن است.
سردار يعقوب سليماني اظهار کرد:جشنواره ره آورد سرزمين نور برنامه اي فرهنگي براي حضور همه مردم است. دفاع مقدس جلوه گاه نصرت هاي الهي و جلوه اي از عاشوراست.
راهيان نور فن آوري جديد استفاده از ثروت دفاع مقدس است
وي با شاره به اينکه يکي از بستر هاي زنده نگه داشتن خاطره شهدا ي دوران دفاع مقدس برگزاري يادواره ها، تجليل از ويژگي هاي رزمندگان، برگزاري جشنواره ها و تبيين آثار دفاع مقدس است خاطر نشان کرد: اگر دفاع مقدس اوج قله است دامنه گسترش آن برگزاري يادواره ها و جشنواره هاست.
وي درادامه افزود: زائريني که در اين سرزمين حضور پيدا مي کنند آن حس طراوت آثار شهيدان در وجودشان تجلي پيدا مي کند و اين حس به آنها انتقال پيدا مي کند، اين خاصيت راهيان نور است. راهيان نور فن آوري جديد استفاده از ثروت دفاع مقدس است. همچنين راهيان نور هديه شهدا به جوانان است.
وحدت و همدلي در سايه سار ولايت
سليماني تصريح کرد: يکي ديگر از مهمترين درسي که شهداء به ما آموخته اند حفظ همدلي و مودت است، بايد به اين قضيه توجه ويژه اي داشته باشيم. علت حرج و مرجي که اين اواخر در کشور ما ايجاد شد عدم همدلي بود وحدت و همدلي در سايه سار ولايت مي تواند به ما کمک کند تا ريشه اين توطئه ها را از بين ببريم.
رئيس سازمان اردويي، راهيان‌نور و گردشگري کشوريادآورد شد: راهيان نور يک ابتکار فرهنگي بود.استقبال مردم از 36 کشور جهان در کربلاي ايران نشان از عظمت اين جايگاه دارد، بيان خاطرات نويسندگان خارجي و دلنوشته هاي آنان طوري است که دل هر انساني را به وجد مي آورد. بستري که مي تواند فرهنگ و ايثار و شهادت را زنده کند و همان رسالتي که براي حضرت زينب(س) عاشورا را زنده نگه داشته است.
وي ادامه داد: هم اکنون بيش از 200 هزار نفر اردوهاي راهيان ‌نور را در مجموعه سپاه و بسيج راهبري و مديريت مي‌کنند
دبير قرارگاه مرکزي راهيان نور کشور با اشاره به برگزاري 14 دوره جشنواره ره‌آورد سرزمين نورگفت: 3 جلد کتاب در بخش‌هاي شعر، متن ادبي و داستان تهيه شده که برگرفته از گنجينه غني دفاع مقدس است. امسال هم به اين جشنواره بيش از 20 هزار اثر ارسال شده است. سليماني از آموزش قريب به 50 هزار نفر مدير کاروان خبر داد وافزود: بيش از 25 هزار راوي در راهيان نور بسيج و سپاه فعاليت دارند.
تعداد 47 نفر برگزيده جشنواره ره آورد سرزمين نور گلستان
دبير ستاد راهيان‌نور استان گلستان هم در اين اختتاميه گفت: يک‌هزار و 560 اثر به جشنواره ره‌آورد راهيان‌نور ارسال شده بود که از اين ميزان 47 نفر برگزيده شدند.
عبدا...عين‌علي‌ با بيان اينکه ‌اين جشنواره در چهار بخش و در سه سطح و 17 رشته در نظر گرفته شده بود. گفت: 865 اثر در بخش مردمي، 285 خاطره، ‌64 اثر در متن ادبي، 12 اثر ‌در بخش عکس، 127 اثر در بخش شعر، 20 اثر ‌در بخش داستان، مستند 21 اثر ‌به اين جشنواره در بخش مردمي ارسال شده است.
دبير ستاد راهيان‌نور استان گلستان خاطر نشان کرد: در بخش ويژه نامه و عکس ها 13 اثر دريافت شده و در مجموعه يک هزار و 560 اثر را در دبيرخانه دريافت و يا به سايت کوله بار ارسال شده است.از اين تعداد47 اثر انتخابي توسط کميته داوري با همکاري بسيج هنرمندان و رسانه و ارشاد اسلامي انتخاب شدند.
وي در ادامه افزود: اين جشنواره نخستين جشنواره راهيان نور در استان است که آثار رسيده در طي يک ماه در دبيرخانه جمع آوري شده است.
گفتني است: در اختتاميه اين جشنواره ازصاحبان 47 اثر برگزيده تجليل شد.