جستجو جستجوی پیشرفته

بررسي وضعيت بازار شب عيد؛
نقش دلار در افزايش قيمت اقلام مصرفي آخر سال

نوروز،سنت ديرين ايران باستان؛
از آداب ايراني اسلامي نوروز تا چشم هم چشمي هاي عيد


 بررسي وضعيت بازار شب عيد؛
 نقش دلار در افزايش قيمت اقلام مصرفي آخر سال 

مسئولان تنظيم بازار در حالي از ثبات قيمت‌ها و نظارت بر بازار شب عيد در گلستان خبر مي‌دهند که قيمت اقلام مصرفي آخر سال افزايش يافته و اصناف هم دلار را مقصر اصلي نوسانات مي دانند.
هر ساله با نزديک شدن به روزهاي پاياني سال، بازار فروش اجناس تب و تاب ديگري به خود مي‌گيرد، به‌ خصوص در سال‌جاري که بازار کالاهاي اساسي وضعيت چندان مطلوبي نداشته و برخي از اين کالاها مانند گوشت قرمز، لبنيات، خواروبار ، آجيل و برنج افزايش قيمت چشمگيري داشته است.
اگر چه اين روزها با نزديک شدن به عيد نوروز جوش و خروش بيشتري در مردم براي خريد ديده مي شود، اما امسال هم چون سال‌هاي گذشته گراني سهم مردم از بازار عيد شده است تا تنها قشر خاصي از جامعه خريداران بازار گراني عيد باشند.
در اين بين مسئولان تنظيم بازار در حالي از ثبات قيمت‌ها و نظارت بر بازار شب عيد خبر مي‌دهند که قيمت برخي کالاها به صورت چراغ خاموش در حال افزايش است.
افزايش 25 درصدي قيمت آجيل
رئيس اتحاديه خشکبار و لبنيات استان گلستان هم از افزايش صعودي قيمت خشکبار در بازار خبر داد و گفت: در حال حاضر بازار آجيل شب عيد وضعيت مساعدي ندارد و با افزايش 25 درصدي نسبت به سال گذشته روبرو بوده است.
رمضان احمدي با بيان اينکه‌ نوسان دلار بر اين بازار بي‌تاثير نبوده است، اظهار کرد: با توجه به اين‌که آجيل و خشکبار کالاي صادراتي و وارداتي محسوب مي‌شوند، در نتيجه بعد از تحولات بازار دلار اين محصولات دچار افزايش قيمت غيرقابل تصوري شد.
وي افزود: در حال حاضر پسته مرغوب از کيلويي 35 هزار تومان تا 80 هزار تومان در بازار به فروش مي‌رسد و بادام هندي که نوعي خشکبار وارداتي است و در ايران توليد نمي‌شود، امسال به کيلويي 80 تا 90 هزار تومان هم رسيده است.
رئيس اتحاديه آجيل فروشان تصريح کرد: در گذشته اين منطقه به توليد تخم کدوي گوشتي معروف بود، اما به دليل رعايت نکردن الگوهاي کشت و به روز نشدن کشاورزي، هم اکنون اين محصول از سمت آذربايجان و حتي چين وارد استان مي‌شود و همين مساله موجب افزايش قيمت تخمه کدوي گوشتي از کيلويي 18 هزار تومان تا 26 هزار تومان در بازار شده است.
احمدي افزود: قيمت کشمش، مويز، توت خشک و ديگر اقلام خشکبار با نوسان قيمت دلار افزايش يافته و همين مساله قدرت خريد مردم را کاهش داده است.
رئيس اتحاديه خوار و بار و لبنيات ادامه داد: با توجه به گزارش‌هاي اعلام شده تا اين لحظه استقبال خوبي از اين بازار نشده و مردم ترجيح مي‌دهند به سمت مغازه هايي که آجيل ارزان قيمت، اما بي کفيت عرضه مي‌کنند، بروند که البته ممکن است سلامت شهروندان را نيز به خطر بياندازد.
محصولات لبني کم‌تر و گران‌تر عرضه مي‌شوند
رئيس اتحاديه خشکبار و لبنيات با اشاره به اين‌که بازار لبنيات هم با افزايش قيمت نسبي روبرو بوده است، گفت: به رغم افزايش مقطعي قيمت شير و فراورده‌هاي آن، اما وزن محصولات لبني کاهش يافته و مسئولان حوزه نظارت هم واکنشي به اين مساله نشان نداده‌اند.
به گفته احمدي اين نوع توليد و عرضه در بازار به مثابه کم فروشي است و بايد نظارت دقيق‌تري بروي توليدات اين شرکت‌ها انجام شود.
برخلاف بازار آجيل و گوشت رئيس اتحاديه قنادان گرگان از تغيير نيافتن قيمت شيريني در پايان سال خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر برخلاف سال گذشته قيمت شيريني افزايش نيافته است، اما بازار قنادان با استقبال خوبي روبرو نيست.
حسينعلي رادمهر بابيان اين‌که هر سال از قدرت خريد مردم کاسته مي‌شود به خبرنگار مهر گفت: تا کنون قنادان گزارشي مبني بر فروش فوق العاده و استقبال مردم از خريد شيرني شب عيد اعلام نکرده‌اند و اين در حالي است که سال گذشته در همين زمان قنادي‌ها بسيار شلوغ بود.
بازار ميوه پر بارتر از هرسال
رئيس اتحاديه ميوه و تره بار هم از فراواني ميوه و صيفي‌جات در ميدان‌هاي تره بار خبر داد و گفت: هيچ نگراني از بابت تامين ميوه شب عيد وجود ندارد و ميوه و صيفي‌جات به وفور در بازار موجود است.
حسن خليلي افزود: اگر چه قيمت ميوه و صيفي‌جات افزايش نيافته است، اما تا به امروز هنوز استقبالي از خريد در ميدان تره بار توسط شهروندان صورت نگرفته است و اين در حالي است که سال گذشته اين موقع از سال اين ميدان بسيار شلوغ مي‌شد.
وي گفت: چنانچه بازار به همين شرايط باقي بماند و استقبال خوبي از آن نشود، حجره دارن و مغازه داران با کسري درآمد بالايي مواجه خواهند شد و به نوعي از اين بازار متضرر مي‌شوند.
نظارت 140 بازرس بر بازار گلستان
از سوي ديگر طرح نظارت بر بازار شب عيد از مهمترين وظايف دستگاه هاي نظارتي است، زيرا در اين ايام برخي از سودجويان اقدام به افزايش بي رويه قيمت‌ها مي کنند که نظارت مستمر بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجمع امور صنفي و تعزيرات حکومتي نقش مهمي در جلوگيري از سوء استفاده اين افراد سودجو دارد.
به گفته رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان، حدود 140 بازرس از اواسط بهمن ماه تا 15 فروردين بر بازار استان نظارت خواهند کرد.
حسينقلي قوانلو با بيان اين‌که همواره افزايش تقاضا موجب گراني مي‌شود، گفت: براي کنترل کردن تقاضا بايد همزمان عرضه را افزايش داد تا مردم مطمئن شوند که کالا در بازار موجود است و همين اطمينان خاطر از افزايش قيمت‌ها و برخي سودجوئي‌ها از اين بازار ممانعت مي‌کند.
وي افزود: پيش بيني‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد که امسال ذخيره سازي برخي اقلام از جمله ميوه موجب شد تا مردم نگراني زيادي در اين رابطه نداشته باشند و آن قلم اجناسي که به دليل بالا رفتن نرخ دلار کمي افزايش يافته، در همان حالت با کنترل ناظران باقي خواهد ماند.
پر رنگ شدن نقش سودجويان در بازارگران شب عيد
تشديد موج گراني در برخي از کالاها و خدمات در روزهاي پاياني سال، اگرچه همخواني چنداني با وعده‌هاي مسئولان براي تثبيت قيمت‌ها ندارد، اما راه را براي افرادي باز کرده است که به بهانه وارد کردن اجناس زير قيمت، محصولات تاريخ مصرف گذشته و بنجل را وارد بازار کرده و شهروندان نيز بي‌خبر از مشکلات موجود و سوء استفاده برخي فروشندگان از اين بازار به سمت آن کشيده مي‌شوند.


 نوروز،سنت ديرين ايران باستان؛
 از آداب ايراني اسلامي نوروز تا چشم هم چشمي هاي عيد 

رقيه بشارت نيا: چند روزي بيشتر به رسيدن سال نو باقي نماده است .همه در تکا پو هستند تا هنگام تحويل سال و تعطيلات سال جديد روزهاي بياد ماندني و خاطر انگيز بجا بگذارند. عده اي از الان به فکر اين هستند که مسافرت کجا برند و يا بليط رزو کنند. عده اي در حال تغيير دکوراسيون منزل و تغيير مد لباس هايشان هستند و فکر اينکه سفره هفت سين چه مدلي چيده شود و.... آداب و رسوم ايرانيان با قدمت چندين هزار ساله اش بر هيچکس پوشيده نيست. ايرانيان وپارسي زبانان در خارج از کشور بخصوص کشورهايي که زماني جزو ايران بزرگ بودند در سايه اتحاد وهمبستگي با هر قوميت، زباني و يا فرهنگي ، نوروز را جشن مي گيرد. نوروز تجلي همدلي ملت ايران است.
آداب اسلامي نوروز
از امام صادق روايت کرده اند که درنوروز خودرا شسته وبهترين وتميز ترين لباسهاي خود را بپوشيد وخويش را آراسته کنيد وبعد از خواندن نوافل ظهر وعصر چهار رکعت نماز بخوانيد به اين صورت که دررکعت اول بعد ازحمد ، ده مرتبه سوره قدر ودررکعت دوم بعد ازحمد ده مرتبه سوره کافرون ودررکعت سوم بعد ازحمد ده مرتبه سوره توحيد ودررکعت چهارم بعد ازحمد ده مرتبه سوره معودتين (ناس وفلق) را خوانده و بعد از سلام سجده شکر بجاي آورديد.
تجملات و چشم هم چشمي ها
دنياي تجملات و چشم هم چشمي هاي امروزي باعث شده است که ما از يکديگر غافل شويم و تنها در چارچوب خود حرکت کنيم. در گذشته همه از حال و احوال هم با خبر بودند و هميشه در حل مشکلات پا پيش مي گذاشتند و ديگران را به اين گود دعوت مي کردند مجلس گل ريزان و دستگيري از مستمندان فاميل يک رسم ديرينه در فرهنگ ايراني اسلامي بود اما امروز بي خبر هستيم از همه آنهايي که عيد ندارند، مريض دارند، پول ندارند، براي آنهايي که عزيزي را از دست داده اند. زنداني دارند و يا اينکه سرپناه ندارند و کارتون خواب هستند. براي آنهايي که غم‌دار بودنشان در ميان شادي‌هاي دم عيد ديگران، بيشتر به‌چشم مي‌آيد. همان‌هايي که آن‌قدر عيد را جشن نگرفته‌اند، معنايش را از ياد برده‌اند.
آدم‌هايي که نو شدن سال نه تنها حس خوبي برايشان نيست، بلکه فقط يادآور نوشدن غصه‌ها و گرفتاري‌هايشان است. آدم فضايي هم نيستند اتفاقا. همين دور و بري‌هايمان، بعضي همسايه‌ها، بعضي فروشنده‌ها، بعضي بچه‌هاي محله، يا اصلا بعضي از اقوام خودمان که شايد به‌خاطر نوع زندگي امروزي کمتر از احوالشان خبر داريم. آدم‌هايي را مي‌گويم که نه شاخ دارند، نه دم، نه عيد سال نو! براي همين است. کاش بشود کاري کنيم که همه آدم‌ها حداقل ذره‌اي در شادي‌هايمان سهيم باشند و کنار ما مزه عيد را بچشند.
اتفاق عجيب و ناخوشايند سال هاي اخير
در چند سال اخير آن‌قدر اين جشن را تجملاتي کرده‌ايم که خيلي‌ها فکر مي‌کنند اگر ظروف سفره هفت‌سينشان کار دست استاد فلاني نباشد يا اگر براي پذيرايي نوروزشان چندين کيلو از گران‌ترين آجيل‌هاي بازار نخريده باشند، بهتر است سرشان را بگذارند زمين و بميرند! حال آنکه اصل فلسفه نوروز چيز ديگري است و لوازم مورد نياز براي برگزاري‌اش هم بسيار مختصرتر است. بياييد مسائل تجملاتي را تبديل به واجبات ملي و ديني نکنيم تا آنهايي که توانايي فراهم کردنش را ندارند، احساس گناه نکنند.
به ياد شهدايي که آسماني شدن و رفتند
در اين روز خانواده هاي شهدا وبويژه خانوادهاي شهداي حرم را در خاطر داشته باشيم که اين عزيران براي آسايش منو شما از جمع خانوده پر کشيدند و رفتند. آنهايي که سال گذشته بر سر سفره هفت سين در کنار فرزندوهمسر بودند اما امسال آسماني شدند و رفتند. فرزندان کوچک آنان عکس بابا را در سفره هفت سين مي گذارند و با ياد پدر سال را نو مي کنند. زيرا غيرت و مردانگي پدرنشان اجازه نداد که با خيال راحت زندگي کنند و زنده باشند تا امسال در سال تحويل، کانون خانواده را گرم نگه دارندکساني که عيدشان اصلا عيد نيست و هيچ‌وقت هم ديده نمي‌شوند.
اما يک سري از افراد هم هستند که نياز مالي به کمک‌هاي ما ندارند، اما از همه نيازمندترند. معلولان جسمي و ذهني، بچه‌هاي بي‌سرپرست، سالمندان، بيماران بستري در بيمارستان‌ها، زندانيان، و هر گروه ديگري که دسترسي به محيط بيرون ندارند و لحظه تحويل سال با سيصد و شصت و چهار روز ديگر سال فرقي برايشان نمي‌کند. يادمان باشد امسال برنامه‌هاي ديد و بازديد عيدمان را طوري بريزيم که بتوانيم حداقل به ديدن يکي از اين گروه‌ها هم برويم و دلشان را شاد کنيم. کسي چه مي‌داند؟ شايد اين عيد ديدني از همه صله رحم‌ها بر ما واجب‌تر باشد...
حداقل از توليدکنندگان ايراني بخريم
سخن آخر اينکه اگر ما هم جزو خريداراني هستيم که قصد خريد لباس، وسيله منزل يا هر چيز ديگري داريم، خوب است که از توليدات ايراني خريد کنيم. با اين‌کار نه تنها در حمايت از توليد ملي و چرخيدن چرخ اقتصاد نقش بازي مي‌کنيم، بلکه به‌طور غير مستقيم باعث مي‌شويم بر لب کارکنان توليدي‌هايي که مدت‌هاست حقوق نگرفته‌اند، لبخندي بنشيند؛ باعث مي‌شويم دل فروشندگاني که از کسادي بازار گله دارند شاد شود، باعث مي‌شويم سفره هيچ توليدکننده داخلي در شب عيد خالي نباشد و خيلي اتفاق‌هاي لذت‌بخش ديگر... ما که داريم مي‌خريم، حداقل ايراني بخريم!