جستجو جستجوی پیشرفته

نوسانات نرخ ارز و آشفتگي در بازار داروهايي وارداتي
نارضايتي بيماران خاص از افزايش قيمت و کمبود دارو در گلستان


 نوسانات نرخ ارز و آشفتگي در بازار داروهايي وارداتي
 نارضايتي بيماران خاص از افزايش قيمت و کمبود دارو در گلستان 

فهيمه اجاقلو:
تأمين داروهاي مورد نياز براي بيماران خاص امري نيست که خيلي آسان تحت تأثير نوسانات ارز قرار بگيرد چرا که اين داروها حکم ادامه زندگي براي اين افراد را دارند از سويي به گفته مسوولان، داروهاي وارداتي براي بيماران خاص با ارز چند ماه پيش خريداري شده و نبايد به قيمت دلار روز به دست بيماران برسد.
اگر چه نوسانات نرخ ارز همواره بر اکثر اقلام مورد نياز مردم تأثيرگذار بوده است اما در روزهاي پس از سال نو، نوسانات ارز و افزايش قيمت دلار علاوه بر تأثير بر قيمت خوراک، پوشاک، مسکن و صدها مورد بي‌ربط يا با ربط بر ارز، اين بار قيمت داروهاي وارداتي که اغلب مورد نياز بيماران خاص بوده و البته مشابه داخلي آن نيز وجود ندارد را هدف قرار گرفته است.
تأمين داروهاي مورد نياز براي بيماران خاص امري نيست که خيلي آسان تحت تأثير نوسانات ارز قرار بگيرد چرا که اين داروها حکم ادامه زندگي براي اين افراد را دارند از سويي به گفته مسوولان، داروهاي وارداتي براي بيماران خاص با ارز چند ماه پيش خريداري شده و نبايد به قيمت دلار روز به دست بيماران برسد با اين وجود در روزهاي اخير شاهد کمبود و افزايش قيمت داروهاي مورد نياز براي بيماران خاص در سطح استان هستيم، اتفاق ناخوشايندي که به شدت موجب گلايه‌مندي و نارضايتي بيماران و خانواده‎هاي آنها شده است.
آشفتگي در بازار بيمار داروهاي وارداتي
در همين رابطه يک بانوي گلستاني مبتلا به سرطان پستان در خصوص مشکلاتي که بيماران خاص به خصوص بعد از سال جديد با آن مواجه شدند اظهار کرد: قبل از سال جديد براي تأمين داروهاي مورد نيازم به داروخانه بيمارستان پنجم آذر مراجعه مي‎کردم هزينه داروهايم 250 هزار تومان بود که تنها 50 هزار تومان آن را پرداخت مي‎کردم اما بعد از عيد تنها يک سوم هزينه‎هاي دارو شامل تخفيف ‎شد و اين امر نه تنها براي من بلکه بسياري از بيماران ديگر مشکلات جدي را ايجاد کرده است.
فاطمه- م بيان کرد: وقتي براي تأمين برخي داروهاي مورد نياز به داروخانه هلال احمر مراجعه مي‎کنيم به ما اعلام مي‎کنند به دليل افزايش قيمت دلار، قيمت داروهاي وارداتي مشخص نيست و دولت بايد اين قيمت‎ها را تعيين کند تا در اختيار بيماران قرار بگيرد.
وي ادامه داد: وقتي داروخانه هلال احمر اين داروها را در اختيار بيماران خاص قرار ندهد ما مجبور هستيم در بازار آزاد و با هزينه‎اي چند برابر اين داروها را تأمين کنيم.
اين بانوي گلستاني با ابراز تأسف از اينکه مسوولان مرتبط رسيدگي لازم براي رفع مشکلات بيماران خاص را ندارند افزود: در چند وقت اخير يا با کمبود دارو و يا با افزايش آن مواجه بوديم در حاليکه دارو براي بيماران خاص حکم ادامه حيات را دارد بنابراين مسوولان بايد به طور جدي‎تري به اين امر ورود پيدا کنند و آشفتگي که در بازار دارو براي بيماران ايجاد شده است را سر و سامان دهند.
بيمار دياليزي ديگر با ابراز نارضايتي از وضعيت افزايش قيمت دارو اظهار کرد: من دفترچه بيمه سلامت دارم اما به تازگي هر گاه براي خريد داروهايم به مراکز دولتي مراجعه مي‎کنم مجبور هستم با قيمت بالايي اين داروها را خريداري کنم.
وي گفت: پاسخ داروخانه‎ها اين است که قراردادي با بيمه سلامت ندارند از اين رو قيمت داروها را به نرخ آزاد حساب مي‎کنند.
هيچ شرکتي حق تغيير قيمت دارو را ندارد
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي گلستان نيز در خصوص مشکلات مربوط به قيمت داروهاي وارداتي اظهار کرد: متأسفانه در نوسانات نرخ ارز، تمام کالاها تحت تأثير اين نوسان قرار گرفته و قيمت‎ها افزايش مي‎يابد در حاليکه دارويي که در شرکت‎هاي وارد کننده دارو وجود دارد متعلق به مردم است و هيچ کس حق دخل و تصرف در اين امر را ندارد در واقع ما انتظار نداريم شاهد ايجاد بازار سياه در بازار دارو باشيم چرا که هيچ افزايش قيمت دارو با نوسان نرخ ارز وجود ندارد.
محمد صلبي تصريح کرد: اگر در گذشته 90 درصد هزينه‎هاي دارويي بيماران خاص را بيمه تقبل مي‎کرد ولي در حال حاضر اين امر را انجام نمي‎دهد البته بيمه‎ها براي داروهاي خارجي که مشابه داخلي آن نيز وجود دارد هزينه‎اي تقبل نمي‎کند اما مشکل ديگر بحث بلاک کردن داروهاست که در زمان نوسان نرخ ارز شاهد آن هستيم.
وي ادامه داد: اگر امروز شاهد آن هستيم که شرکتي دارو را بلاک و آن را توزيع نمي‎کند بدان معناست که همکاران در حوزه دارو و غذا نتوانستند بحث نظارت را به خوبي انجام دهند با اين وجود با شرکت‎هايي که نسبت به توزيع دارو اقدام نکنند به شدت برخورد خواهد شد چرا که در صورت تغيير نرخ ارز قيمت دارو تنها براساس دستور وزارت بهداشت تغيير خواهد کرد و هيچ شرکتي حق تغيير قيمت دارو را ندارد.
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي گلستان با بيان اينکه با توجه به گستردگي حوزه عملياتي هر آنچه که مربوط به مواد غذايي و معيشت مردم مي‎شود زير نظر اين معاونت قرار خواهد گرفت، افزود: در اين ميان يکي از وظايف معاونت غذا و دارو، تأمين، تهيه، توزيع و نظارت مواد دارويي است با توجه به گستردگي حوزه عملياتي، طبيعي است که برخي مشکلات نيز در اين حوزه وجود داشته باشد.
صلبي خاطرنشان کرد: در حال حاضر عمده‎ترين چالش، نوسانات نرخ ارز است که برخي شرکت‎هاي دارويي وارد کننده از اين اتفاق سوءاستفاده کرده و بدون منطق نسبت به افزايش قيمت دارو اقدام و يا براي ايجاد بازار سياه کمبود دارو را عنوان مي‎کنند.
براساس اين گزارش، رتبه بالاي گلستان در اختصاص آمار بالاي سرطان در کشور ايجاب مي‎کند سياست‎گذاري‎ها در توزيع دارو با حساسيت بيشتري انجام شود، به گفته برخي کارشناسان حوزه بهداشت با توجه به ثبت 6 هزار و 718 فرد مبتلا به سرطان در گلستان و وجود بيش از 8 هزار بيمار خاص در استان لازم است براي کاهش مشکلات اين بيماران مرکز جامع بيماري‎هاي خاص در استان احداث شود.
متأسفانه اگرچه گلستان در شاخص‎هاي توسعه همواره در قعر جدول قرار دارد اما در گسترش انواع بيماري‎ها از جمله بيماري‎هاي خاص رتبه‎هاي نخست را به خود اختصاص مي‎دهد که اين امر به نوبه خود خواستار توجه بيشتري براي ساماندهي اين وضعيت است.