جستجو جستجوی پیشرفته

در گفتگو با مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان مطرح شد:
آخرين وضعيت پرداخت معوقات معدن‌چيان


 در گفتگو با مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان مطرح شد:
  آخرين وضعيت پرداخت معوقات معدن‌چيان 

داود خاندوزي:
مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان گلستان اظهار کرد: در صورت درخواست خانواده معدن‌چيان يورت آزادشهر براي اينکه 13 ارديبهشت روز معدن نامگذاري شود اين موضوع را پيگيري مي‌کنم.
13 ارديبهشت ماه و حادثه معدن يورت آزادشهر بهانه‎اي بود که به سراغ مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان گلستان، سعيد مازندراني برويم و درباره مشکلات و مسائل معدنچيان و خانواده‎هاي جان‌باخته اين حادثه گفت‎وگويي داشته باشيم.
سعيد مازندراني که در مرداد ماه سال 1395 جانشين امراله عباسي مدير سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعي شده، در مدت کمتر از چند ماه شاهد بحران‎هاي زيادي از جمله اعتراض کارگران و حادثه بزرگ کارگري کشور يعني معدن زمستان يورت آزادشهر بود و اين موضوعات شايد تلنگري شد تا با همت بيشتري بتواند به مسائل کارگري بپردازد و از اين رو برخي از شاخصه‎هاي اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان گلستان در مديريت وي بهبود يافت اما تصور نمي‎کنم که مازندراني هيچ‌گاه معدن يورت آزادشهر و داغي که اين معدن بر دوش خانواده‎هاي معدنچي گذاشت را فراموش کند.
*يکي از مطالبات خانواده معدن‌چيان پرداخت معوقات حقوق و مزايا است که از سال‎هاي گذشته باقي مانده بود، اين پرداخت به کجا رسيد؟
- مازندراني: خوشبختانه در بحث افرادي که در فاجعه معدن يورت آزادشهر در 13 ارديبهشت ماه سال1396 آسيب ديده بودند و يا بر اثر اين حادثه بيکار و يا فوت شده بودند توانستيم معوقات حقوق آنها را پرداخت کنيم.
با حمايت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي 6 ميليارد تومان اعتبار براي پرداخت معوقات و حقوق معدن‌چيان در سال گذشته اختصاص يافت و براساس آن فاصله بيمه‎اي معدن‌چيان پر شد و معوقات آنها تا حادثه 13 ارديبهشت 1396 پرداخت شد و همچنين 162 کارگر نيز به مدت زمان مختلف از بيمه بيکاري برخوردار شدند و از همان زمان تا فروردين ماه سال‌جاري بيشتر افرادي که به علت انفجار بيکار شده بودند به کار برگشتند.
البته يک چند ماه از حقوق کارگراني که پس از حادثه معدن براي تعميرات و نگهداري مشغول به فعاليت بودند که تعداد آنها بين 30 تا 40 نفر است،‎ معوق دارند و تعدادي از اين کارگران نيز از ماه آبان حقوق دريافت نکرده بودند و عيدي آنها نيز در پايان سال 1396 در ارديبهشت ماه پيگيري و پرداخت شد.
*علت اينکه حقوق کارگران معدن در استان و اين کارگران معدن يورت که با جان خود بازي مي‎کنند معوق مي‎ماند چيست؟
- مازندراني: وضعيت دريافت حقوق کارگران معدن در استان گلستان مشابه ديگر معادن کشور است و علت اين معوقات به واسطه طلبي است که معادن از کارخانه‎هاي فولاد دارند و از آنجايي که با تاخير مطالبات معادن پرداخت مي‎شود، حقوق معدنچيان با تاخير روبه‎رو مي‎شود.
*يکي از مشکلات خانواده‎هاي معدنچي حذف دفترچه تامين اجتماعي است اداره کار و تعاون استان گلستان چه تمهيداتي در اين زمينه انديشيده است؟
- مازندراني: هيچ بيمارستان و درمانگاهي حق ندارد دفترچه تامين اجتماعي را قبول نکند، يک سري بدهي‎ها از سوي تامين اجتماعي به بيمارستان‎هاي خصوصي وجود دارد که سبب بروز اين مشکلات شده، خود من نيز به يکي از اين بيمارستان‎هاي خصوصي مراجعه داشتم و دفترچه تامين اجتماعي من را قبول نکردند!!.
2 مرکز درماني در گنبدکاووس و گرگان که مربوط به بخش خصوصي است به علت آنکه مطالباتي از تامين اجتماعي دارند دفترچه بيمه را قبول نمي‎کنند و در اسرع وقت رسيدگي به اين موضوع را دنبال مي‎کنيم.
*عدم برگزاري مراسم متمرکز از سوي مسئولان يکي از گلايه‎هاي خانواده معدن‌چيان است نگاه شما به ممانعت از برگزاري اين‌چنين مراسمي چيست؟
- مازندراني: روز سه‎شنبه به همراه فرمانداري و همکاران ما در اداره کار در محل معدن زمستان يورت ياد معدنچيان جان‌باخته حادثه 13 ارديبهشت ماه سال 1396 را گرامي‎داشتيم و همچنين در حاشيه اين مراسم از بزرگترين طرح تهويه معدن که در کشور بي‎نظير است و 600 ميليون تومان هزينه دربرداشته براي اينکه ديگر شاهد اتفاقي در تونل‎هاي معدن نباشيم و مشکلات تهويه در اين معدن حل شود راه‎اندازي کرديم.
در راستاي برگزاري چنين مراسمي تصميم‎گير نهايي اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان گلستان نيست و در هر شهرستان و استان شوراي تامين با دستگاه‎هاي نظارتي و اعضاي آن کميته جلسه‎اي تشکيل مي‎دهند و براساس آن تصميم گرفته مي‎شود.
اما وظيفه خود دانستيم که در مراسم‎هايي که به شکل موردي خانواده‎هاي معدن يورت آزادشهر برگزار کرده بودند مانند روستاي سوسرا خود يا همکاران ما حضور يابند و مشارکت کنند، مشارکت همکاران ما در اداره کار شهرستان‌هاي راميان و آزادشهر وحضور در مراسم وجود داشته اما تصميم‎گيري براي برگزاري مراسم متمرکز شوراي تامين استان است.
11 معدن فعال در استان گلستان داريم و يک‌هزار نفر در اين معادن مشغول به فعاليت هستند و پس از اين حادثه هيچ گونه حادثه جرحي و فوتي در معادن نداشتيم و اين بيانگر نظارت و تعهد کارفرماهاي معدن است.
*يکي از انتظارات خانواده جان ‌باخته معدن يورت شهيد اعلام کردن جان‌باختگان اين حادثه است، آيا پيگيري‎هايي انجام شده که اين عزيزان" شهيد خدمت" اعلام شوند؟
- مازندراني: در ديداري که خانواده‎هاي جان‌باخته معدن يورت آزادشهر با استاندار گلستان داشتند اين موضوع مطرح شد و استاندار قول داد که از مجاري ذي‎ربط مانند بنياد شهيد و امور ايثارگران، وزارت کشور و نهاد رياست جمهوري اين مهم را پيگيري کند.
شهيد اعلام شدن جان‌باختگان معدن يورت آزادشهر موضوع خاصي است که به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مرتبط نمي‎شود، البته وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در هيئت دولت موضوع" شهيد خدمت" را مطرح کردند و پيگير اين موضوع هستند اما بايد در سطح بالاتر از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي دنبال شود.
آقاي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي ابراز اميداروي کرد که جان‌باختگان حادثه معدن يورت آزادشهر به عنوان "شهيد خدمت" اعلام شوند، شهيد خدمت مزاياي ديگر شهدا را ندارد و تنها عنوان شهيد به اين عزيزان اتلاق مي‎شود و اين نيز با تصميم‎گيري بنياد شهيد و دستگاه‎هاي ديگر مانند وزارت کشور بازمي‎گردد.
*يکي از خواسته‎هاي معدنچيان يورت اين است که 13 ارديبهشت ماه که بزرگترين حادثه معدن کشور اتفاق افتاده را روز معدن نامگذاري کنند، آيا پيگيري‎هايي در اين راستا اتفاق افتاده است؟
- مازندراني:در کشور روز ديگري تحت عنوان "روز معدن" داريم و نامگذاري ايام در شوراي عالي اتفاق مي‎افتد اما درخواستي از سوي خانواده‎هاي جانباخته معدن يورت آزادشهر نداشتيم و اگر درخواست از سوي اين خانواده‎ها ارائه شود قطعا موضوع را مطرح و آن را دنبال مي‎کنيم.
* در پايان اين گفت‎وگو بفرماييد در هفته کارگر چه برنامه‎هايي براي گراميداشت اين قشر مظلوم و زحمت‎کش جامعه داشتيد؟
- مازندراني: در طول هفته کار و کارگر 124 عنوان برنامه تدارک ديده شده بود که 101 مورد آن در شهرستان‎ها بود و برنامه‎هاي متنوعي از جمله مسابقات ورزشي، کتابخواني، ديدار از خانواده شهدا، ديدار با نماينده ولي فقيه استان، تجليل از کارگران برتر در کار و برنامه‎هاي قرآني و ورزشکاران جامعه کارگري در نظر گرفتيم.