جستجو جستجوی پیشرفته
تاریخ 1394/01/18 -    
آچمز نسبي يا مطلق در لوزان!
آچمز؛ موقعيتي در بازي فکري شطرنج است، که در روند و جريان اين بازي يکي از مهره‌ها (مهره آچمز) مجبور مي شود؛ به منظور دفاع از يک مهره يا خانه با ارزش در جاي خود ميخکوب شود. بعبارتي ديگر آچمز کردن تاکتيکي حرفه اي براي بوجود آوردن محدوديت در ظرفيت ها و فرصت هاي ممکن جابجايي سوارهاي حريف مي باشد. درچنين موقعيتي 3مهره مشارکت دارند که هر 3 آنها در يک رديف يا ستون قرار مي‌گيرند. اما اين چنين وضعيتي با توجه به امکان و حسب توانايي حرکت شطرنج باز آچمز شده خود به دو دسته تقسيم مي گردد: آچمز مطلق و آچمز نسبي. در آچمزي که هدف اصلي مهره محوري و تمام کننده بازي باشد بنحوي که مهره آچمز هرگز نتواند تکان بخورد، چراکه حرکت او مساوي با کيش و مات مي باشد؛ بدان آچمزي مطلق مي گويند. اما اگر هدف چيزي ديگر بعبارتي يک مهره نقش آفرين ميدان و حتي خانه اي باشد که نقش تمام کننده اي را در روند بازي ايفا کند بدان آچمز نسبي مي گويند. در چنين موقعيتي براساس قوانين حاکم بر بازي مي‌توان مهره آچمز را حرکت داد؛ اما اين حرکت به ضرر جدي همچون از دست دادن مهره هدفگذاري شده يا مات مي‌انجامد.
بعض تحليل گران مذاکرات اخير هسته اي ...
» ادامه
تفاوت دو نگاه زن از چشم اسلام و غرب
بايد چشم‌ها را بست و به 1400 سال پيش رفت، ‌زماني که پيامبر در منطقه‌اي خشک و خشن مسئوليت هدايت قومي را به عهده گرفتند که بدترين رفتارها را انجام مي‌دادند. آنان جامعه را به دو دسته تقسيم کرده بودند. مردان، زنان و برده‌ها. اين افراد زن را مساوي برده و ...
» ادامه
همدلي و هم زباني با ملت گمشده کارگزاران و اصلاحات
36سال استمرار انقلاب اسلامي و به تعداد روزها و سالهاي سرنوشت ساز آن را مي توان گواه بر هم دلي و هم زباني ملت و نظام اسلامي آورد؛ بنحوي که هم دلي و هم زباني ملت و نظام اسلامي يک امر تثبيتي و نهادينه شده است و مشارکت هاي حداکثري در انتخابات ها و حضور ...
» ادامه
اقتداي بايسته اصلاح طلبان به اين بانوي با فضيلت يا به آن...!
همسر مرحوم آيت‌ا... حاج سيد روح ا... خاتمي (ره) هفته گذشته درگذشت و به دختر تازه درگذشته اش که از مادران گرانقدر شهدا بود، پيوست. در وصف اين بانوي گرانقدرهمين بس که از دامن او شخصيتي بزرگ و از صحابه امام(ره) و دوستان مقام معظم رهبري يعني مرحوم آيت‌ا... ...
» ادامه
انسان: از قرب وجود تا غربت هستي!
با سلام وآرزوي توفيق براي انسان و امت اسلامي در سال 94.
اين ستون باهدف نقدغرب، مدرنيته وغربزدگي و تبيين تمدن اسلامي در ساحت ايجابي آغاز مي شود. با تشکر از برادر حسيني براي فرصتي که در اختيار بنده قرار دادند. مطالب حتي المقدور کوتاه و مستقل خواهد بود ...

» ادامه
طريق عشق تربت شهداست
اعزام اصحاب رسانه به سرزمين هزار خورشيد
رقيه بشارت نيا: جاده عشق انتهايش به دنيا ختم نمي شود، شهيدان خورشيد نوراني محراب هاي سماواتي هستند زيرا که آنان صداي چله نشين غار حرا و طور سينا را نجوا کرده اند. آنها با ياد حسين و مظلويت ياران حسين اشک بر ديدگان روان ساخته اند زيرا غربت حسين و فرزندان ...
» ادامه
مديرعامل شرکت آب منطقه اي گفت:
کاهش 15 درصدي آب پشت سدهاي گلستان
مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان گفت: حجم آب پشت سدهاي استان در چهاردهم فروردين سال جاري 15 درصد کمتر از تاريخ مشابه در سال گذشته بود.
ايرج حيدريان اظهار داشت: هم اينک آب پشت سدهاي استان 85 ميليون مترمکعب است.
وي اضافه کرد: از اول فروردين 93 تا هشتم ...

» ادامه
شهردار گرگان:
بودجه شهرداري گرگان 205 ميليارد تومان بسته شد
حسين صادقلو اظهار کرد: بودجه سال 93 شهرداري گرگان 200 ميليارد تومان پيش‌بيني شد که با 20 درصد افزايش معادل 220 ميليارد تومان وصولي داشتيم.
وي تعامل شهرداري را با شوراي اسلامي شهر گرگان سازنده خواند و تصريح کرد: شهرداري و شورا همه با هم، در مسير عمران ...

» ادامه
دانشگاه گلستان اولين نشست همدلي و هم زباني را برگزار کرد
دانشگاه گلستان اولين نشست همدلي و هم زباني به جهت ديد و بازديد نوروزي اعضاي هيأت علمي و کارکنان با رياست دانشگاه به همت روابط عمومي، در تالار شهيد مطهري برگزار شد.
اين مراسم که با خيرمقدم گويي مدير روابط عمومي دانشگاه و حضور گسترده اساتيد و کارمندان ...

» ادامه
دکتر شيرکوند:
پروژه گردشگري آشوراده بعد از آماده شدن طرح جامع اجرايي مي شود
عبدالجواد عموزاد خليلي: مسئول پرونده ويژه گردشگري آشوراده گفت: بعد از آماده شدن طرح جامع توسعه گردشگري بندرترکمن و حدودا در ايام سالگرد سفر روحاني به استان گلستان، کلنگ توسعه گردشگري آشوراده اجرايي بر زمين زده خواهد شد.
دکتر سعيد شيرکو ند معاون سرمايه ...

» ادامه
با انتصاب مدير جديد غله؛
بارقه هاي اميدواري در شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 2 کشور
فاطمه روزخوش: در ماههاي پاياني سال 93 با توجه به مشکلات عديده اي که در حوزه غله ي استان گلستان موج مي زد با تغييرات و انتصابات جديد شايد آشفته بازار غله گلستان ساماندهي شود
مهمترين جريان مربوط به ساماندهي وضعيت غله، حکم مربوط به انتصاب مهندس رمضانعلي ...

» ادامه
جعفري مطرح کرد:
تلاش براي معرفي شهيد شاخص سال کشور از گلستان
مسئول سازمان بسيج رسانه استان گلستان از تلاش براي معرفي شهيد رسانه استان گلستان به عنوان شهيد شاخص سال کشور خبر داد و گفت: هدف بسيج رسانه تربيت خبرنگار بيدار و انقلابي است.
علي محمد جعفري، گفت: رسانه ها بايد بيشتر مطالبات مردم را مد نظر قرار دهند و ...

» ادامه
مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان گلستان گفت:
تعبير همدلي و همزباني ملت و دولت در شركت برق استان
مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان گلستان گفت: تعبير همدلي و همزباني ملت و دولت در شركت توزيع نيروي برق استان گلستان تلاش براي تكريم و توسعه خدمات رساني به مردم استان است.
مهندس قاسم شهابي مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان گلستان در ديدار با كاركنان ...

» ادامه
جلسه هفته سلامت در علي آباد کتول کليد خورد
اولين جلسه هماهنگي هفته سلامت به منظور برنامه ريزي فعاليتهاي گراميداشت هفته سلامت سال 1394 با حضورکليه مسئولين واحدهاي ستادي شهرستان و با شرکت مدير شبکه بهداشت و درمان شهرستان علي آباد کتول برگزار شد.
دکتر کمال غريبي مدير شبکه بهداشت و درمان شهرستان ...

» ادامه
مدير کل بهزيستي گلستان خبر داد
فعاليت 12مرکز نگهداري سالمندان در استان
مدير کل بهزيستي گلستان گفت: در اين استان 12 مرکز نگهداري سالمندان وجود دارد که دو مرکز بصورت شبانه روزي بوده و 10 مرکز روزانه فعاليت دارند.
رقيه رحماني افزود: خدماتي شامل نگهداري شبانه روزي سالمندان غيرقابل توانبخشي (ناتوان)، بي سرپرست و با سرپرست بدون ...

» ادامه
? گلستاني به اردوي تيم هاي ملي کاراته دعوت شدند
رييس هيات کاراته استان گلستان از دعوت شدن 6 کاراته کاي گلستاني به اردوي تيم هاي ملي جوانان و اميد خبر داد.
اسماعيل جبله اظهار کرد: نخستين مرحله اردوي آمادگي تيم ملي نوجوانان، جوانان و زير 21 سال (اميد) در مجموعه شهيد کبکانيان تهران برگزار مي شود.
جبله ...

» ادامه
اخبار
بيش از 3 هزار مسافر خارجي از مرز اينچه برون وارد کشور شدند
بازديد از مراکز تاريخي و تفريحي گنبدکاووس
بيمارستان اين شهرستان تا پايان سال تکميل مي شود
اخبار ورزشي
اردوي تيم ملي کشتي آليش بزرگسالان از 19 فروردين
حوادث
باند سارقان قطعات خودرو با46 فقره سرقت در گرگان متلاشي شد
کشف سه قطعه پرنده نادر، تاکسي درمي شده در آزادشهر

اين نسخه 596 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک