جستجو جستجوی پیشرفته

تاریخ 1396/12/22 -    

 نوروز،سنت ديرين ايران باستان؛
 از آداب ايراني اسلامي نوروز تا چشم هم چشمي هاي عيد 

رقيه بشارت نيا: چند روزي بيشتر به رسيدن سال نو باقي نماده است .همه در تکا پو هستند تا هنگام تحويل سال و تعطيلات سال جديد روزهاي بياد ماندني و خاطر انگيز بجا بگذارند. عده اي از الان به فکر اين هستند که مسافرت کجا برند و يا بليط رزو کنند. عده اي در حال تغيير دکوراسيون منزل و تغيير مد لباس هايشان هستند و فکر اينکه سفره هفت سين چه مدلي چيده شود و.... آداب و رسوم ايرانيان با قدمت چندين هزار ساله اش بر هيچکس پوشيده نيست. ايرانيان وپارسي زبانان در خارج از کشور بخصوص کشورهايي که زماني جزو ايران بزرگ بودند در سايه اتحاد وهمبستگي با هر قوميت، زباني و يا فرهنگي ، نوروز را جشن مي گيرد. نوروز تجلي همدلي ملت ايران است.
آداب اسلامي نوروز
از امام صادق روايت کرده اند که درنوروز خودرا شسته وبهترين وتميز ترين لباسهاي خود را بپوشيد وخويش را آراسته کنيد وبعد از خواندن نوافل ظهر وعصر چهار رکعت نماز بخوانيد به اين صورت که دررکعت اول بعد ازحمد ، ده مرتبه سوره قدر ودررکعت دوم بعد ازحمد ده مرتبه سوره کافرون ودررکعت سوم بعد ازحمد ده مرتبه سوره توحيد ودررکعت چهارم بعد ازحمد ده مرتبه سوره معودتين (ناس وفلق) را خوانده و بعد از سلام سجده شکر بجاي آورديد.
تجملات و چشم هم چشمي ها
دنياي تجملات و چشم هم چشمي هاي امروزي باعث شده است که ما از يکديگر غافل شويم و تنها در چارچوب خود حرکت کنيم. در گذشته همه از حال و احوال هم با خبر بودند و هميشه در حل مشکلات پا پيش مي گذاشتند و ديگران را به اين گود دعوت مي کردند مجلس گل ريزان و دستگيري از مستمندان فاميل يک رسم ديرينه در فرهنگ ايراني اسلامي بود اما امروز بي خبر هستيم از همه آنهايي که عيد ندارند، مريض دارند، پول ندارند، براي آنهايي که عزيزي را از دست داده اند. زنداني دارند و يا اينکه سرپناه ندارند و کارتون خواب هستند. براي آنهايي که غم‌دار بودنشان در ميان شادي‌هاي دم عيد ديگران، بيشتر به‌چشم مي‌آيد. همان‌هايي که آن‌قدر عيد را جشن نگرفته‌اند، معنايش را از ياد برده‌اند.
آدم‌هايي که نو شدن سال نه تنها حس خوبي برايشان نيست، بلکه فقط يادآور نوشدن غصه‌ها و گرفتاري‌هايشان است. آدم فضايي هم نيستند اتفاقا. همين دور و بري‌هايمان، بعضي همسايه‌ها، بعضي فروشنده‌ها، بعضي بچه‌هاي محله، يا اصلا بعضي از اقوام خودمان که شايد به‌خاطر نوع زندگي امروزي کمتر از احوالشان خبر داريم. آدم‌هايي را مي‌گويم که نه شاخ دارند، نه دم، نه عيد سال نو! براي همين است. کاش بشود کاري کنيم که همه آدم‌ها حداقل ذره‌اي در شادي‌هايمان سهيم باشند و کنار ما مزه عيد را بچشند.
اتفاق عجيب و ناخوشايند سال هاي اخير
در چند سال اخير آن‌قدر اين جشن را تجملاتي کرده‌ايم که خيلي‌ها فکر مي‌کنند اگر ظروف سفره هفت‌سينشان کار دست استاد فلاني نباشد يا اگر براي پذيرايي نوروزشان چندين کيلو از گران‌ترين آجيل‌هاي بازار نخريده باشند، بهتر است سرشان را بگذارند زمين و بميرند! حال آنکه اصل فلسفه نوروز چيز ديگري است و لوازم مورد نياز براي برگزاري‌اش هم بسيار مختصرتر است. بياييد مسائل تجملاتي را تبديل به واجبات ملي و ديني نکنيم تا آنهايي که توانايي فراهم کردنش را ندارند، احساس گناه نکنند.
به ياد شهدايي که آسماني شدن و رفتند
در اين روز خانواده هاي شهدا وبويژه خانوادهاي شهداي حرم را در خاطر داشته باشيم که اين عزيران براي آسايش منو شما از جمع خانوده پر کشيدند و رفتند. آنهايي که سال گذشته بر سر سفره هفت سين در کنار فرزندوهمسر بودند اما امسال آسماني شدند و رفتند. فرزندان کوچک آنان عکس بابا را در سفره هفت سين مي گذارند و با ياد پدر سال را نو مي کنند. زيرا غيرت و مردانگي پدرنشان اجازه نداد که با خيال راحت زندگي کنند و زنده باشند تا امسال در سال تحويل، کانون خانواده را گرم نگه دارندکساني که عيدشان اصلا عيد نيست و هيچ‌وقت هم ديده نمي‌شوند.
اما يک سري از افراد هم هستند که نياز مالي به کمک‌هاي ما ندارند، اما از همه نيازمندترند. معلولان جسمي و ذهني، بچه‌هاي بي‌سرپرست، سالمندان، بيماران بستري در بيمارستان‌ها، زندانيان، و هر گروه ديگري که دسترسي به محيط بيرون ندارند و لحظه تحويل سال با سيصد و شصت و چهار روز ديگر سال فرقي برايشان نمي‌کند. يادمان باشد امسال برنامه‌هاي ديد و بازديد عيدمان را طوري بريزيم که بتوانيم حداقل به ديدن يکي از اين گروه‌ها هم برويم و دلشان را شاد کنيم. کسي چه مي‌داند؟ شايد اين عيد ديدني از همه صله رحم‌ها بر ما واجب‌تر باشد...
حداقل از توليدکنندگان ايراني بخريم
سخن آخر اينکه اگر ما هم جزو خريداراني هستيم که قصد خريد لباس، وسيله منزل يا هر چيز ديگري داريم، خوب است که از توليدات ايراني خريد کنيم. با اين‌کار نه تنها در حمايت از توليد ملي و چرخيدن چرخ اقتصاد نقش بازي مي‌کنيم، بلکه به‌طور غير مستقيم باعث مي‌شويم بر لب کارکنان توليدي‌هايي که مدت‌هاست حقوق نگرفته‌اند، لبخندي بنشيند؛ باعث مي‌شويم دل فروشندگاني که از کسادي بازار گله دارند شاد شود، باعث مي‌شويم سفره هيچ توليدکننده داخلي در شب عيد خالي نباشد و خيلي اتفاق‌هاي لذت‌بخش ديگر... ما که داريم مي‌خريم، حداقل ايراني بخريم!


نسخه چاپي ارسال به دوستان