جستجو جستجوی پیشرفته

تاریخ 1397/02/18 -    

 بزرگترين نقطه ضعف نمايندگان گلستان:
 دخالت در عزل و نصب ها و خلع سلاح نظارت 

بدعتي در دولت بنا نهاده شده که فرمانداران و مديران کل و استاندار با نظر مساعد نمايندگان انتخاب شوند، طبعا چنين امري باعث تمرکز قدرت و بوجود آمدن فساد و رانت شده و برخي نمايندگان متاسفانه با درخواستهاي آنچناني وظيفه خود را فراموش کردند.
با گذشت دو سال از فعاليت کاري نمايندگان استان گلستان در مجلس شوراي اسلامي، اين روزها انتقادها به جمع هفت نفره مجمع نمايندگان استان بيشتر شده تا جايي که همراه با مردم، حاميان اين هفت نفر هم آنها را ضعيف ترين نمايندگان ادوار مجلس شوراي اسلامي طي 40 سال گذشته مي دانند.
نبي هزارجريبي، نورمحمد تربتي نژاد، اسداله قره خاني آلوستاني، قره جه طيار، شهرام کوسه غراوي، عليرضا ابراهيمي و رامين نورقلي پور هفت نماينده استان گلستان در مجلس دهم هستند.
به لحاظ مشي سياسي 3 نماينده( نورقلي پور، تربتي نژاد و هزارجريبي) از ليست اميد و اصلاح طلب هستند، سه نماينده( طيار، کوسه غراوي و قره خاني) مستقل و ابراهيمي( با مشي اصولگرا) مي باشد، همچنين سه نماينده از هفت نفر( طيار، کوسه غراوي، نورقلي پور) ترکمن، يک نماينده سيستاني( ابراهيمي) و سه نفر( تربتي نژاد، هزارجريبي و قره خاني) فارس هستند.
البته مجلس دهم به لحاظ عملکرد در نگاه کلان کشوري فوق العاده ضعيف ارزيابي مي شود و اين موضوع ارتباطي به استان گلستان ندارد که ما فقط اين هفت نفر را فاقد عملکرد لازم بدانيم اما اين هفت نفر مي توانستند بهتر از اين عمل کنند و فرصت خوبي در اختيار داشتند که با حاشيه روي و تمرکز روي مباحث بي خاصيت وقت خود را هدر دادند.
يکي از انتقادهاي جدي به نمايندگان استان گلستان دخالت بي حد و حصر در کار قوه مجريه و عزل و نصب هاست که باعث شده تا از وظيفه اصلي خود که "نظارت" و "قانونگذاري "است، دور شوند.
اشتباه بزرگ نمايندگان استان اين بود که در کار عزل و نصب ها دخالت کردند و يا شايد هم در تله دولت افتادند، چون اين موضوع باعث مي شود نماينده از کار اصلي خود که همانا نظارت است به دليل اينکه فلان مسئول با نظر او انتخاب شده، پرهيز نمايد چون قبل از هر کس او زير سوال مي رود که فلان شخص را انتخاب کرده است.
متاسفانه بدعتي در دولت تدبير و اميد بنا نهاده شده که فرمانداران و مديران کل و استاندار با نظر مساعد نمايندگان مجلس انتخاب شوند، طبعا چنين امري باعث تمرکز قدرت در نزد نمايندگان و بوجود آمدن فساد و رانت شده و برخي نمايندگان متاسفانه با درخواستهاي آنچناني وظيفه خود را فراموش کردند.
از شام خوردن در رستوران جردن تا مهماني هاي خصوصي در ويلاهاي روستاي زيارت و... مسائلي است که بارها توسط رسانه ها مطرح شده است و امري نبود که از چشمان تيزبين رسانه ها پنهان بماند و امروز افکار عمومي از اين همه دخالت در انتصابها نگرانند، انتصاباتي که فقط به صرف فعاليت انتخاباتي در ستاد فلان نماينده انجام شده و هيچ بدنه کارشناسي ندارد.
از بين نمايندگان استان گلستان در مجلس شوراي اسلامي نقش اسداله قره خواني، شهرام کوسه غراوي و نبي هزارجريبي در عزل و نصب ها خيلي پررنگ است، اين سه نفر بسيار علاقه دارند مديران کل استان با نظر آنها انتخاب شوند و بسيار هم علاقه مندند که افراد انتخاب شده از حاميان آنها و فعالين ستاد انتخاباتي آنها باشند.
عليرضا ابراهيمي و رامين نورقلي پور نيز در رده هاي بعد از اين سه نفر قرار دارند، آنها هم تلاش زيادي مي کنند تا منصوبين به آنها و يا لااقل از قوميت آنها فردي در نهادي منصوب شود.
اما شايد بتوان قره جه طيار و نورمحمد تربتي نژاد را معمولي تر و داراي شخصيتي که شان و جايگاه نمايندگي را حفظ مي کنند، بر شمرد، اين دو نفر حاضر نيستند به هر قيمتي بر روي يک انتصابي معامله کنند.
اسداله قره خاني زماني که حسن صادقلو از استانداري رفته بود و هنوز سيدمناف هاشمي بر کرسي استانداري تکيه نزد، با لابي که در وزارت کشور انجام داد هدايتي را فرماندار علي آباد کتول کرد، همچنين از نقش پررنگ وي در انتخاب رئيس دانشگاه علوم پزشکي گلستان و برخي معاونتهاي صدا وسيما و صنعت و معدن و اخيرا شرکت گاز و... نام برده مي شود.
شهرام کوسه غراوي انتصابي جنجالي در اداره کل تعاون، کار ور فاه اجتماعي داشت که اين جنجال به وزارتخانه نيز کشيده شد اما نهايتا با تهديد وزير به استعفا، اداره کل مجبور به استخدام فرد معرفي شده از طرف کوسه غراوي شد. همچنين او سرمست از انتخاب گوهري راد کلاله اي به عنوان مدير کل آموزش و پرورش گلستان است که بارها در مراسم توديع و معارفه، محمدرضا وطني به کنايه از برخي تحرکات در تهران سخن رانده بود که اشاره به دخالتهاي کوسه غراوي داشت.
بقيه نمايندگان استان نيز همين طور اما نکته مهم اينکه مردم فراموش شدند و مشکلات عمده آنها روي زمين ماند، مشکلاتي که مسئولان و نمايندگان مجلس عليرغم وعده هايي که دادند حل نشد در حاليکه برخي از اين نمايندگان حتي جواب تلفن هاي مردم و حتي حاميان خود را هم نمي دادند و مدام در دفتر وزرا به دنبال استخدام اطرافيان ستادي خود بودند تا بتوانند براي دوره بعدي هم راي بياورند غافل از اينکه مردم به عملکرد راي مي دهند نه فعالان ستادي و با اين روند شايد براي دوره بعدي هر هفت نماينده استان از نظر مردم مردود شوند./گلستان ما


نسخه چاپي ارسال به دوستان