جستجو جستجوی پیشرفته

تاریخ 1397/09/06 -    

 مدير کل بنياد شهيدو امور ايثارگران گلستان عنوان کرد:
 واقـعه 5 آذر، روز ملـي ظلـم‌ستـيـزي مـردم گـرگــان 

مديرکل بنياد گلستان گفت: واقعه 5 آذر سال 57، روز ملي مبارزات و ظلم‌ستيزي مردم گرگان است.
به گزارش ايثار واحد گلستان: اسرافيل وزيري نقش مردم گرگان در انقلاب اسلامي را بي‌بديل دانست و افزود: مردم گرگان در دفاع از مردم مشهد و محکوميت حمله مأموران رژيم شاه به حرم مطهر امام رضا عليه‌السلام به دستور امام خميني رحمه‌اله به خيابان‌ها آمدند.
وي ادامه داد: بر اساس گزارش شهرباني گرگان نزديک به 30 هزار نفر در اين قيام حضور داشتند که براي شهر گرگان در آن تاريخ جمعيت قابل‌توجه اي بوده و اين امر نشان از ولايت‌پذيري مردم در آن زمان است.
وي افزود: اين حادثه يکي از نشانه‌هاي ظلم رژيم شاهنشاهي بود و اميدواريم بتوانيم در مسير سرافرازانه شهدا و جانبازان قيام 5 آذر گام برداريم.
وزيري ايستادگي مردم در مقابل رژيم منحوس پهلوي را ستودني دانست و گفت: بي‌شک فداکاري شهدا و جانبازان در پيروزي انقلاب اسلامي زمينه سرافرازي اين انقلاب را فراهم آورده و امروز بايد از جان‌فشاني‌هاي آنان قدرداني کنيم.
مديرکل بنياد با توجه به ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه خاطرنشان کرد: وظيفه مهم بنياد انتقال مفاهيم و زنده نگه‌داشتن ياد و خاطرات همراه با بازخواني تاريخ خونين 5 آذر 57 و ارائه مبارزات و قيام مردم گرگان به نسل جوان است.
وي با بيان اينکه قيام مردم گرگان ثبت ملي شده است، گفت: حماسه 5 آذر فرصتي براي ارج نهادن به مقام شامخ 14 تن از شهداي فاجعه خونين پنجم آذر سال 1357 است و در اين فاجعه بزرگ بيش از 150 نفر مجروح و جانباز شدند.
اين مقام مسئول با اشاره به اينکه امسال برنامه‌هاي پنجم آذر گرگان به‌ صورت ستادي با محوريت شهرداري، شوراي شهر و بنياد استان در حال اجرا است، عنوان کرد: خوشبختانه کارهاي خوبي در چهلمين سالگرد اين مراسم مانند ديدار با خانواده‌اي شهداي 5 آذر، ايجاد 5 رواق يادبود در بيمارستان 5 آذر، نقاشي ديواري در مسير خيابان 5 آذر، نصب فلکسي تصاوير شهدا در بلوار، تبليغات محيطي در سطح شهر و مراسم گراميداشت شهدا در تالار ارشاد صورت خواهد گرفت.
اسامي شهداي واقعه تاريخي 5 آذر به اين شرح است: حسين (چنگيز) امير لطيفي، صديقه پروانه، سيد اسماعيل حسيني، عباس خالداران، احمد سبطي، حجت‌اله عباسي، ابوالقاسم (جعفر) علاءالدين، نرگس قصابان، غلامحسين محبي راد، حسين مقصودلو، سيد نظام‌الدين نبوي، حسينعلي نصيري، فرامرز ويزواري و ابوالحسن هادي .
لازم به ذکر است قيام 5 آذر گرگان به‌عنوان مهم‌ترين روز تاريخي گرگان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب و ثبت ملي شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان